W1PL Nekrológ

 

Szomorú szívvel tudatjuk Mindazokkal, akik ismerték, tisztelték, szerették, hogy régi rádióamatőr társunk, tanítónk, barátunk

118-W1PL Dr Radnay László, W1PL

 

EX HA053RS, HAF3RL, HAF3HI, HA4EA, HA4SA, HA7PD, VE2AZQ, WA1FHU

 

96 éves korában, 2008. 01. 20.-án elhunyt. Elnémult Laci OM rádiója, véglegesen elhallgattak billentyűje által adott morse jelei is. Halálával az amatőr rádiózás "Nagy  Öregjeinek" meghatározó egyéniségét vesztettük el, de elvesztettük a mai középkorúak és fiatalos öregek tanítómesterét is : Dr.  HEAVISIDE -ot is, aki ezen a képzelt néven, 1947-től, az egyes rádiótechnikai újságok hasábjain ismertette meg velünk az amatőr rádiózás rejtelmeit, érdekességeit és szeretette meg velünk ezt a gyönyörű, de néha gyötrelmes szenvedélyt.

 

Aradon született de igazából Szolnokról indult. Középiskolás korában találkozott a bűvös szóval, hogy RÁDIÓ, egy üzlet cégtábláján és bátorságát összeszedve belépett az ajtón, ott kapott egy rádióamatőr újságot a "Magyar Rádió Amatőr-t", és szinte rabja lett ennek az új technikai szenvedélynek. Olyannyira, hogy mikor a gimnáziumban a fizika órákon a rádiótechnika ismertetésére került sor, a tanára (aki később maga is amatőr lett HA2K hívójellel) beült a helyére az iskolapadba, és Laci tartotta az órát, mint aki legtöbbet tudott, legjobban ismerte ezt a témát. Közben otthon kristálydetektoros vevőkészülék építésébe fogott, és a család ellenkezését legyőzve hosszú huzalantenna építése jelentette a fontos lépest a rádióadások és a rádióamatőr sávok megfigyelése felé. A rádiócsövek (A441 és A435) megjelenésével 1925-ben, a vevő kiegészült erősítő fokozatokkal és hangszóróval. 1928-ban belépett a magyar SWL mozgalom tagjai közé, ahol a HA053RS azonosító jelet kapta. A sávban hallott morse jelek arra ösztönzik, hogy gyorsan megtanulja a jelek vételét, adását a maga által készített "billentyűvel". Persze a megfigyelések számának növekedése és a kapott QSL lapok növekvő száma a válaszadás megoldására: adóberendezés építésére ösztönözte, melynek eredményeként az akkori "divatnak" meg-felelően (törvényi rendezés hiányában) UNLIS -ként meg is jelent a sávokban, először a maga választotta HAF3RL majd a HAF3HI hívójellel. Műszaki Egyetemre készült, de végül is jogi diplomát szerzett, talán családi indíttatásból, Édesapja jó nevű ügyvéd volt. Ebben a rádiózás kissé háttérbe szorult, fotózás és a repülés lett a pótcselekvés (pilóta vizsgát is tett), hogy aztán annál nagyobb erővel törjön újra elő a rádióamatőr szenvedély. Bár a katonai szolgálatra történt behívás a 30.-as évek végétől (határőrként szolgált) a háború végéig nem adott időt a rádióamatőr tevékenységhez, de a háború után a Honvédelmi Minisztérium rádiós munkatársaként Debrecenben, majd a kormánnyal együtt 1945-ben Budapesten (ahol régi katonai rádiók, felkutatásával foglalkozik) már operátorkodik a Bólyai Honvéd Műszaki Akadémia HA9F amatőr rádióállomásán. Bár a HM-ben semmi olyan funkció nem volt, aminek kapcsolata lett volna az amatőr rádiózással, igyekezett "saját szakállára" ebbe az irányba tenni valamit. A Falk Miksa utcai lakása és a Honvéd utcában lévő HM között kiépített ex-Hertz (ma Windom) antennára rövid időn belül már egy RL12P35 csővel felépített adó kapcsolódott és megjelent a sávokban a HA4EA amatőr állomás.

 

1946 végén leszerel és visszaköltözik Szolnokra, ahol jogászkodik, és persze dolgozik az amatőr sávokon. Az 1947-es ARRL-DX Contest második felének kezdete előtt egy katonai csoport (a megszálló sereg tagjaiból) befejeztetik vele a versenyt, és Budapestre hurcolják, ahol a világtól elzárva "él" néhány hétig.  Kiszabadulva tevékeny részese lesz a HA RS megfigyelő tábor szervezésének és 1948 tavaszán újból megszólalt a HA4EA állomás. Az 1948. február 26-án megalakuló Magyar Rövidhullámú Rádióamatőrök Egyesülete (MRRE) már titkárainak egyikévé választotta, tevékeny részese az Alapszabály megszövegezésének.

Az évben Budapesten megrendezett Nemzetközi Vásáron megszólaló "hivatalos" MRRE állomás a HA2BNV létrehozásának élharcosa.

Az 1949. januári, MRRE sorsfordító közgyűlés már a megszerzett Szabó József utcai MRRE székházban volt megtartva, ahol Katona Antal posta vezérigazgató átadta az első KILENC darab hivatalos rádióamatőr adó-engedélyt, ezek között a HA4SA engedélyt is Dr. Radnay László részére. Az MRRE második közgyűlése már Ügyvezető elnökének választja meg, melyet az MRRE megszüntetéséig, 1950 októberéig látott el. Ezután keveset hallani róla. Szakfolyóiratokban fel-felbukkan a neve, műszaki cikkek és főleg az egyes versenyek eredmény-listáiban (1952), majd 1955-ben egy műszaki cikk társszerzőjeként Proh Zoltán mellett a "Mi a GDO és mire használható?" cikk meg-jelenése kapcsán a jogi pályát felcseréli a rádió technikusi munkával és az ORION majd a BHG munkatársa lesz. 1954-55-ben rövid ideig a Központi Rádióklub RH szakosztályának vezetője és szerkeszti a KLUB HÍRADÓ -t. A sávokon továbbra is aktív HA7PD hívójellel, új lakhelyéről, Szentendréről.

1956-ban sok más emberrel együtt családostól elhagyta az országot és némi viszontagságok után előbb Kanadában (VE2AZQ) majd az Egyesült Államokban (WA1FHU) talál új otthonra, munkára és vissza a rádióamatőrséghez, az amatőr rádiós barátokra és szervezetre az ARRL-re, akiktől érdemeiért a W1PL hívójelet is megkapja.

Munkájában a katonai hírrendszerek fejlesztésével, majd az elektromágneses interferencia kérdéseivel foglalkozik. Ezen a téren elért eredményeiért a New Yorki Tudományos Akadémia tagjai sorába fogadta.

 

Hosszú idő után 1990-ben látogatott ismét haza, már, mint az általa megalakított Nemzetközi Magyar Amatőr Rádióklub tagja és Örökös Tiszteletbeli Elnöke.

Szerkeszti a klub Hírmondó-ját és itthon végre találkozott régi amatőrtársaival. A VI. Határmenti Rádióamatőr Találkozó alkalmából a magyar OLD TIMER KÖR közfelkiáltással megválasztotta - elismerve a 70 éves rádióamatőrök érdekében végzett tevékenysége érdemeit - ÖRÖKÖS DÍSZELNÖKÉNEK.

 

Ez a búcsúztató a hosszú és tartalmas élet csak töredékét képes leírni, de milyen gazdag, tartalmas élete volt.

 

Búcsúzunk Tőled szeretett LACI, emléked megőrizzük, nyugodj békében.

 

                                                                                                                                A Magyar Rádióamatőrök.

 

 

TN_feliratos16